
Okres dojrzewania masz już za sobą, a mimo to zmagasz się z tłustą cerą i trądzikiem? Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że wygląd skóry twarzy zależy od diety i stylu życia. Fatalny wpływ na trądzik ma m.in. alkohol - osoby ze skłonnościami do wyprysków powinny go unikać. Dlatego zanim kolejnym razem sięgniesz po orzeźwiającego drinka, koniecznie poczytaj o wpływie alkoholu na trądzik.
Jak alkohol wpływa na skórę?
O tym, że alkohol ma szkodliwy wpływ na organizm człowieka, wie chyba każdy. Jednak niewiele osób ma świadomość, że spożywanie piwa, wina czy słodkich drinków może mieć negatywny wpływ na wygląd naszej cery.
Pijąc alkohol organizm, w tym także skóra twarzy, ulega odwodnieniu. Odwodniona cera staje się matowa, wrażliwa - na wiatr czy niskie temperatury reaguje zaczerwienieniem i pieczeniem. Jak jeszcze alkohol wpływa na naszą cerę? Skóra przybiera szarawy odcień, a na nosie i policzkach pojawiają się widoczne naczynka. Alkohol wypłukuje z organizmu cynk, wapń, witaminę A i kwas foliowy, które odpowiadają za regenerację naskórka oraz jędrność i elastyczność skóry. W konsekwencji nasza twarz starzeje się szybciej i mocniej.
Jak wino wpływa na skórę?
Negatywny wpływ na skórę ma każdy alkohol, jednak najgorszym trunkiem dla naszej cery jest... wino. Zarówno białe, jak i czerwone wino zawiera w składzie sfermentowany sok z winogron. To właśnie sok winogronowy ma niekorzystny wpływ na skórę twarzy. Dodatkowo czerwone wino powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co może prowadzić do zaczerwienienia twarzy, a nawet pęknięcia naczynek. Rozszerzanie naczyń krwionośnych to powód, dla którego powinniśmy zrezygnować z picia czerwonego wina (w szczególności osoby borykające się z trądzikiem różowatym).
Jak widać, czerwone wino to jeden z alkoholi, który ma wyraźnie negatywny wpływ na naszą cerę. A jak na skórę działa białe wino? Ten trunek przyspiesza procesy starzenia się skóry, a obecne w nim sól i cukier potęgują stany zapalne. Białe wino nie jest więc odpowiednim alkoholem dla osób, które zmagają się z trądzikiem. Warto dodać, że picie alkoholu wzmaga apetyt. Jeśli masz problematyczną cerę, zawsze sięgaj po odpowiednie, lekkie przekąski (sprawdź jakie jedzenie powoduje trądzik).
Wpływ alkoholu na trądzik
Trądzik to przykra przypadłość, z którą zmagają się młodsze, jak i starsze osoby. Niezależnie od przyczyny powstawania trądziku dermatolog powinien poradzić Ci odstawienie wszelkich trunków. Niestety, specjaliści od lat alarmują o negatywnym wpływie alkoholu na trądzik. Zarówno wino, wódka, jak i piwo są traktowane przez organizm jak toksyny. Nasze ciało próbuje się pozbyć toksycznej substancji, a wraz z nią usuwa znaczne ilości wody. Odwodniona skóra jest bardziej podatna na podrażnienia i trądzik.
Jeżeli chcesz cieszyć się gładką, jędrną i nawilżoną cerą, zrezygnuj z picia napojów alkoholowych i zastosuj spray na trądzik. Osoby, które nie chcą całkowicie rezygnować z alkoholi powinny sprawdzić, jak dbać o skórę trądzikową ze szczególną uwagę.