
Trądzik hormonalny, zwany też trądzikiem dorosłym, to schorzenie skóry, które najczęściej dotyka kobiet po 25 roku życia. Objawy trądziku hormonalnego to m.in.: piekące krosty, duże i bolesne grudki oraz zaskórniki, które pojawiają się na całej twarzy. Przyczyną tej przypadłości są zaburzenia gospodarki hormonalnej, dlatego leczenie trądziku hormonalnego powinno odbywać się pod stałą opieką lekarza dermatologa.
Hormony a trądzik
Wielu osobom wydaje się, że zachwiana gospodarka hormonalna to problem nastolatków wchodzących w okres dojrzewania. Tymczasem, trądzik hormonalny dotyka dorosłych osób, u których doszło do różnego rodzaju zaburzeń hormonalnych. Wzrost lub spadek stężenia niektórych hormonów przyczynia się do wzmożonej pracy gruczołów łojowych, które zaczynają produkować duże ilości sebum. Efektem nadprodukcji łoju skórnego jest zatkanie porów i pojawienie się na skórze bolesnych wyprysków.
Hormony odpowiedzialne za trądzik u dorosłych mężczyzn i kobiet to:
- androgeny,
- estrogeny.
Przyczyny trądziku hormonalnego
Główną przyczyną trądziku hormonalnego są oczywiście zaburzenia hormonalne. Właśnie dlatego z trądzikiem dorosłym najczęściej zmagają się kobiety, u których zmiany hormonalne są naturalną częścią cyklu miesiączkowego, ciąży czy menopauzy. Skąd w takim razie bierze się trądzik hormonalny u mężczyzn? Specjaliści wskazują na kilka przyczyn problemów skórnych u dorosłych. Ze zmianami na skórze twarzy częściej zmagają się osoby, które:
- nie dbają o zdrową dietę,
- są przemęczone,
- wykonują stresującą pracę.
Również niektóre leki, np. dla osób z chorobami tarczycy, są przyczyną powstawania trądziku.
Trądzik hormonalny - objawy
Jak rozpoznać trądzik hormonalny? Jak wygląda trądzik hormonalny? To jedne z najczęstszych pytań, zadawanych w poradniach dermatologicznych. Typowe objawy trądziku hormonalnego to oczywiście zmiany skórne, występujące na twarzy. Jednakże dermatolodzy wyróżniają dwie odmiany trądziku hormonalnego, a każda z nich charakteryzuje się odmiennymi zmianami. Trądzik androgenny przybiera postać dużych, bolesnych grudek i zaskórników. Drugą odmianą schorzenia jest rzadziej występujący, estrogenny trądzik dorosły. Do jego objawów zalicza się drobne, czerwone, piekące i swędzące krostki, które pojawiają się na nosie, policzkach, czole i brodzie.
Jak pozbyć się trądziku hormonalnego?
Leczenie trądziku hormonalnego powinno odbywać się pod stałą kontrolą lekarza dermatologa. Niestety leczenie naturalne i domowe sposoby na trądzik mogą nie przynieść pozytywnych rezultatów. Oczywiście zmiana diety (warto sprawdzić, jakie jedzenie powoduje trądzik) i ograniczenie stresu to doskonałe wsparcie terapii, jednak zmianom hormonalnym może zaradzić wyłącznie specjalistyczny lek na trądzik. Leczenie trądziku hormonalnego obejmuje stosowanie doustnych antybiotyków oraz maści do stosowania na skórę. Regularne stosowanie leków, dokładna pielęgnacja skóry, zdrowa dieta i codzienny wysiłek fizyczny na pewno pomogą nam uporać się z trądzikiem hormonalnym.