
Jest jedną z odmian trądziku, występującą stosunkowo często - trądzik grudkowy. Objawia się widocznymi zmianami na skórze, pojawia się w okresie dojrzewania, ale także u osób dorosłych. Czym jest trądzik grudkowy i jak wygląda leczenie? Jakie trądzik grudkowy ma przyczyny i jakie są jego rodzaje? Przekonaj się, co warto o nim wiedzieć.
Czym jest trądzik grudkowy i jak wygląda?
Trądzik grudkowy powstaje w wyniku wzmożonej pracy gruczołów łojowych, prowadzącej do nadmiernej produkcji sebum, a także na skutek nadmiernego rogowacenia naskórka. Trądzik grudkowy obserwuje się u dorosłych, najczęściej u kobiet, jednak typowy jest on przede wszystkim w okresie dojrzewania.
Zmiany trądzikowe powodują powstawanie zaczerwienień na skórze i mogą przyjmować postać zaskórników, grudek, krostek, guzków. Najczęściej zmiany widoczne są w strefie T, ale trądzik grudkowy może pojawiać się też na policzkach. Wygląd zmian trądzikowych różni się w zależności od jego rodzaju - wyróżnia się trądzik grudkowy i trądzik grudkowo-krostkowy.
Trądzik grudkowy - przyczyny
Trądzik grudkowy to dolegliwość, której przyczyny należy szukać głównie w hormonach. To one mają wpływ na wzmożoną produkcję łoju. W ten sposób nadmiar sebum, łączący się ze złuszczającym się naskórkiem, kurzem czy potem, powoduje zapychanie kanalików łojowych. To z kolei prowadzi do powstawania wspomnianych wyżej zmian.
Ponadto, przyczynami trądziku grudkowego - szczególnie u osób dorosłych - mogą być także:
- nadmierny stres,
- pielęgnacja twarzy niedopasowana do potrzeb skóry.
Dwa rodzaje trądziku grudkowego
- Trądzik grudkowy - charakteryzuje się zróżnicowaniem zmian. Trądzik grudkowo-krostkowy to przede wszystkim grudki, zgrubienia oraz krostki z widoczną, gromadzącą się ropą.
- Trądzik grudkowo-krostkowy - w tym przypadku pojawiają się grudki, krostki, a także zaskórniki. Osoby posiadające trądzik grudkowo-zaskórnikowy będą zatem obserwowały na swojej twarzy także niewielkie, czarne lub żółte kropki, czyli rozszerzone pory i zanieczyszczone kanaliki łojowe.
Objawy powstawania trądziku grudkowego
Z uwagi na fakt, że trądzik grudkowy podskórny rozróżnia się na dwa rodzaje, jego objawy będą inne, odpowiednio do danego rodzaju. W przypadku trądziku grudkowego nadmiar sebum gromadzony jest w tkankach, dlatego powstają wyczuwalne w dotyku wypukłości, a także zaczerwienienia. W przypadku trądziku grudkowo-krostkowego, łój ma możliwość wydostania się oraz kontaktu z powierzchnią skóry. W wyniku tego szczyt grudki przyjmuje określony kolor, a zgromadzony w niej łój może samodzielnie ujść, po czym następuje proces gojenia.
Trądzik grudkowy - leczenie
Osoby posiadające trądzik grudkowy powinny przygotować się na leczenie pod kontrolą specjalisty. Lekarz dermatolog najczęściej na początku terapii przepisuje preparaty do stosowania miejscowego. Jeśli te nie przynoszą efektu, kolejno stosuje się antybiotyki, a następnie pochodne witaminy A.
Warto pamiętać, by nie wyciskać ropnych krost i uzbroić się w cierpliwość podczas leczenia.