
Trądzik - depresja, zastanawiałeś się kiedyś, czy te dwie dolegliwości mają ze sobą coś wspólnego? Wbrew pozorom, mogą być ze sobą silnie powiązane i oddziaływać na siebie wzajemnie. Trądzik objawia się problemami skórnymi, a te mogą wpływać na rozwój zaburzeń psychicznych. Działa to także w drugą stronę - zaburzenia psychiczne mogą przyczyniać się do powstawania zmian trądzikowych. Przekonaj się, dlaczego tak się dzieje i jak rozumieć zależność: trądzik a depresja?
Trądzik a depresja
Oddziałujące na siebie zaburzenia psychiczne oraz problemy skórne zwane są chorobami psychodermatologicznymi. W ten sposób jedna przypadłość powoduje zaostrzenie drugiej i na odwrót. W praktyce wygląda to następująco:
- osoby z osłabioną psychiką, zmagające się z depresją, mogą mieć problem z samoakceptacją, w tym także z akceptacją trądziku, a wciąż utrzymujące się zmiany skórne, powodują nasilanie się zaburzeń psychicznych;
- pojawiające się zmiany trądzikowe powodują zaburzenia akceptacji, pogorszenie nastroju, w efekcie prowadzące do problemów na tle psychicznym, w tym także do depresji, te znów potęgują trądzik - to tzw. błędne koło.
Dzieje się tak, ponieważ zdrowie psychiczne jest ściśle powiązane ze zdrowiem i wyglądem skóry. Dlatego też przyczyny trądziku można dopatrywać się między innymi w nadmiernym stresie.
Wpływ trądziku na psychikę
To, jak wygląda nasza skóra, oddziałuje na nasze samopoczucie, wpływa na to, jak odbieramy samych siebie i skłania do analizowania, jak odbierają nas inni. Brak zadowolenia z jej stanu powoduje, że psychicznie czujemy się gorzej i zaczynamy odczuwać silny stres. Pojawiają się także związane z tym problemy emocjonalne, zaburzenia snu, odżywiania, brak samoakceptacji, niskie poczucie wartości. Warto jednak pamiętać, że nie tylko depresja może być powodowana przez trądzik, ale także inne, równie poważne zaburzenia na tle psychicznym, jak na przykład nerwica. W konsekwencji trądzik może stać się przyczyną myśli samobójczych.
Czy trądzik może prowadzić do głębokiej depresji?
Choć depresja powodowana przez trądzik może wydawać się rzadkością, ponieważ jest ona chorobą wieloczynnikową, to warto pamiętać, że właśnie trądzik może być jednym z tych czynników. Istniejące powiązania na linii trądzik - depresja potwierdzone są badaniami.
Trądzik a depresja - co robić?
Osoby zmagające się z trądzikiem i depresją lub innymi zaburzeniami na tle psychicznym powinny mieć zapewnioną opiekę specjalisty psychologa czy psychiatry. Ogromnym wsparciem w takiej sytuacji są także bliscy, którzy na co dzień mogą pomagać osobom zmagającym się z tego typu problemami.