Jaki mam typ cery? Jak sprawdzić rodzaj cery?

3-jaki-mam-typ-cery-min

Niejednokrotnie zastanawiałaś się: jaki mam typ cery? Słusznie, bo jedynie znając typ cery, możemy dobrać odpowiednią pielęgnację, a ta jest kluczem do pięknej skóry. Przekonaj się, jak sprawdzić rodzaj cery, co charakteryzuje poszczególne rodzaje i wybieraj kosmetyki świadomie, by cieszyć się zdrową, promienną cerą!

Od czego zależy rodzaj cery?

To, jaki masz rodzaj cery, uwarunkowane jest genetycznie. Nie oznacza to jednak, że jeśli masz cerę tłustą, zawsze będziesz zmagać się z nadmiernym świeceniem. Mianowicie, na stan cery mają wpływ także czynniki zewnętrzne. Dlatego właśnie warto wiedzieć, jaki mam typ skóry, by móc odpowiednio o nią zadbać i ograniczyć wpływ szkodliwych czynników na jej stan.

Jaki mam typ cery?

A zatem - jak sprawdzić, jaki mam typ cery? Chcąc dowiedzieć się, jaki masz rodzaj skóry, należy ją przede wszystkim obserwować. To właśnie jej wygląd jest najlepszym odzwierciedleniem typu. Wyróżnia się cerę normalną, suchą, tłustą, mieszaną, a także cerę wrażliwą. Sprawdź, co charakteryzuje każdy z rodzajów, określ typ swojej cery i dowiedz się, jak o nią dbać!

Cera normalna

Tak, tak, pytając specjalisty: jaki mam typ cery, każda z nas chciałaby usłyszeć, że ma cerę normalną. Jest ona najmniej wymagająca, skóra jest miękka, elastyczna i gładka, a przy tym promienna i ma zdrowy, różowy odcień. Aby utrzymać jej nienaganny wygląd, zadbaj o nawilżanie rano i wieczorem, regularnie stosuj peelingi, a pod oczy używaj specjalnie przeznaczonych do tego kremu.

Cera sucha

Zmagasz się z przesuszeniami, łuszczeniem, a skóra wydaje się być szorstka? W Twoim przypadku odpowiedź na pytanie: jaki mam rodzaj cery, brzmi: cera sucha. Możesz odczuwać uczucie napiętej skóry, a dodatkowo, w zależności od temperatury czy jakości powietrza, Twoja skóra może stawać się jeszcze bardziej podrażniona. Możesz jednak to ograniczyć. Twojej skórze brak wody oraz lipidów - pij więc 2 litry wody każdego dnia, używaj kosmetyków z naturalnymi olejkami, stosuj sera i maseczki, które skutecznie nawilżą Twoją skórę i koniecznie sięgaj po kremy nawilżające z filtrem SPF, które ochronią skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Cera tłusta

Jaki mam typ skóry, kiedy ta często się błyszczy, widoczne są na niej rozszerzone pory, a dodatkowo często pojawiają się niedoskonałości? To cera tłusta. To oznacza, że gruczoły łojowe produkują zbyt dużo sebum. Jak sobie z tym radzić? Podstawą jest oczyszczanie - każdego dnia dokładnie zmywaj makijaż. Stosuj kosmetyki do cery tłustej i unikaj tych, które silnie wysuszają - wbrew pozorom, przyniosą one skutek odwrotny do zamierzonego. A kiedy na Twojej twarzy pojawi się niechciany gość - nie wyciskaj, a postaw na preparaty antybakteryjne.

Cera mieszana

Twoje czoło, nos i broda błyszczą, jednak policzki są suche, a Ty zastanawiasz się: jaki mam rodzaj skóry - tłusty czy suchy? To charakterystyczne połączenie dla cery mieszanej. Jej pielęgnacja powinna opierać się o dokładne oczyszczanie (do zmywania produktów używaj letniej wody) oraz stosowanie lekkich kremów nawilżających i wybór kosmetyków, które są przyjazne dla cery mieszanej.

Cera wrażliwa

To nie do końca typ, bo każdy z powyższych rodzajów może okresowo przyjąć cechy cery wrażliwej. Jednak ze względu na specyfikę tego stanu, warto o nim wspomnieć. Cera wrażliwa to ta z osłabioną barierą ochronną, reagująca podrażnieniem czy swędzeniem na nieodpowiednią pielęgnację, czy działanie czynników zewnętrznych. W tym przypadku stawiaj na delikatne, bezzapachowe, łagodzące kosmetyki, które ochronią skórę przed działaniem czynników atmosferycznych.

Wiem, jaki mam typ skóry, wiem jak o nią dbać

Wykorzystaj tę wiedzę dla dobra swojej skóry. Nie warto eksperymentować, wybierając kosmetyki, które nie są odpowiednie dla danego typu cery. Wiedząc, jaki masz typ cery, możesz swobodnie wybrać właściwe produkty na każdym etapie pielęgnacji. Podaruj swojej skórze to, co najlepsze!

Wstecz