Jak dbać o cerę trądzikową? Dowiedz się jak pielęgnować skórę trądzikową?

7-jak-dbac-o-cere-tradzikowa-min

Zmagasz się z niedoskonałościami? Przekonaj się, jak dbać o cerę trądzikową, by poprawić jej stan. Odpowiednia pielęgnacja ma istotne znaczenie dla wyglądu cery, ale także dla jej zdrowia. Źle dobrane kosmetyki mogą przyczynić się do zaostrzenia zmian, a to z kolei może wydłużyć proces leczenia. Jak więc dbać o skórę trądzikową?

Cera trądzikowa - co to jest i czym się charakteryzuje?

Zastanawiając się, jak zadbać o cerę trądzikową, warto na początku poznać jej specyfikę. Cera trądzikowa charakteryzuje się widocznymi, rozszerzonymi porami, grudkami, krostkami, a także zmianami ropnymi. Powstają one przede wszystkim w wyniku zaburzonej pracy gruczołów łojowych. Ze względu na jej specyfikę i konieczność przywrócenia równowagi, wymaga ona odpowiedniej pielęgnacji. A zatem - cera trądzikowa, jak o nią dbać?

Jak dbać o cerę trądzikową?

Dla ułatwienia pielęgnacji cery trądzikowej warto określić poszczególne jej etapy. Kluczowe w tym przypadku jest oczyszczanie, złuszczanie martwego naskórka, tonizacja i nawilżanie. Jakie produkty wybierać, by odpowiednio zadbać o cerę trądzikową?

  • Wybieraj produkty antybakteryjne - do oczyszczania najlepiej sprawdzają się żele, pianki, emulsje, które oczyszczają, a jednocześnie normalizują produkcję sebum.
  • Stosuj peelingi do twarzy - raz w tygodniu, pamiętając przy tym, by wybierać peelingi enzymatyczne - pozostałe mogłyby spowodować podrażnienia lub pogorszyć stan istniejących już zmian.
  • Używaj toników do twarzy - toniki skutecznie zmniejszają wydzielanie sebum; jeśli zastanawiasz się, jak dbać o cerę trądzikową domowymi sposobami, możesz samodzielnie przygotować tonik, na przykład z ogórka lub aloesu.
  • Kremy do cery trądzikowej - wybieraj kremy, które przeznaczone są właśnie do tego typu cery. Takie kosmetyki przyczyniają się do odpowiedniego nawilżenia skóry, jednocześnie delikatnie ją matowiąc. Łagodzą także istniejące zmiany, niektóre z nich mają również działanie antybakteryjne.

Jak jeszcze dbać o cerę trądzikową?

Cera trądzikowa – jak nie pogorszyć już niekorzystnej sytuacji?

Przede wszystkim nie wyciskaj krostek. Wydostająca się na zewnątrz ropa zawiera bakterie, które podczas wyciskania mogą przenosić się na powierzchnię twarzy, przyczyniając się w ten sposób do powstawania kolejnych zmian. Pamiętaj także, aby nie dotykać twarzy rękoma. W ten sposób na skórę także dostają się bakterie, które mogą powodować pogorszenie jej stanu. Ponadto unikaj kosmetyków, które zatykają pory - zwracaj uwagę na składy, “ciężkie” kremy, o wysokiej zawartości chemicznych dodatków mogą zatykać pory, powodując powstawanie kolejnych zmian skórnych. Nie używaj też zbyt wielu kosmetyków jednocześnie - w tym przypadku mniej znaczy więcej.

Wstecz