Domowe sposoby na trądzik młodzieńczy

2-domowe-sposoby-na-tradzik-mlodzienczy-min

Zastanawiasz się, czy domowe sposoby na trądzik młodzieńczy działają? Niektóre z nich z pewnością tak, warto jednak wiedzieć, z których z nich warto skorzystać i w jaki sposób - by nie pogorszyć stanu cery. Poniżej znajdziesz sposoby na trądzik młodzieńczy, które w domowych warunkach pozwolą Ci wesprzeć leczenie.

Co to jest trądzik młodzieńczy?

Chcąc stosować na trądzik młodzieńczy domowe sposoby, warto najpierw poznać specyfikę dolegliwości. Trądzik młodzieńczy najczęściej stanowi efekt zaburzonego funkcjonowania gruczołów łojowych i objawia się zmianami skórnymi. Guzki, krosty, zaskórniki i zaczerwienienia pojawiają się na twarzy, dekolcie, ramionach czy plecach. Zmiany te mogą przekształcać się w stan zapalny. Jego nazwa znajduje uzasadnienie w grupie osób, jakich problem ten dotyczy. Trądzik młodzieńczy pojawia się u młodzieży w okresie dojrzewania, czyli między 11. a 20. rokiem życia.

Domowe maseczki na trądzik młodzieńczy oraz inne domowe sposoby nie zawsze okazują się skuteczne. Kiedy zmiany są zaostrzone, konieczne jest leczenie dermatologiczne.

Przyczyny powstawania trądziku młodzieńczego

Głównej przyczyny trądziku młodzieńczego dopatruje się w zmianach hormonalnych, które w okresie dojrzewania są zintensyfikowane. Ale nie jest to jedyna przyczyna - wpływ na powstawanie wykwitów trądzikowych mogą mieć również:

  • nadmierny stres,
  • niezdrowa dieta,
  • alergia pokarmowa,
  • nieodpowiednia pielęgnacja,
  • nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne.

Domowe sposoby na trądzik młodzieńczy

Jest ich wiele, jednak nie każdy domowy sposób na trądzik młodzieńczy jest równie skuteczny i równie bezpieczny. Warto więc pamiętać, że jeśli chodzi o trądzik młodzieńczy i leczenie domowe, warto sięgać po te sprawdzone i łagodne rozwiązania. 

  • Tonik z ogórka - przygotuj tonik - zetrzyj na tarce ogórka, zalej go przegotowaną wodą i za pomocą wacika przemywaj twarz. Taki tonik pomoże załagodzić powstające zmiany.
  • Tonik z aloesu - kup wysokiej jakości sok z aloesu, wymieszaj go z wodą i gotowe. Aloes ma właściwości przeciwzapalne, kojące, wspierające regenerację komórek.
  • Domowe maseczki na trądzik młodzieńczy - na przykład z płatków owsianych, miodu i mleka - bogata w witaminy, maseczki ziołowe - odświeżają, oczyszczają, działają bakteriobójczo lub maseczki na bazie mąki drożdży - łagodzą podrażnienia, delikatnie wygładzają skórę.
  • Ziołowe parówki na twarz - do przygotowania takiej parówki potrzebne będą odpowiednie zioła i woda - przygotowany, gorący napar wlej do miski, pochyl nad nią oczyszczoną twarz i nałóż na głowę ręcznik; po około 15 minutach umyj twarz, osusz i nałóż krem pielęgnujący. Parówki powodują, że pory się otwierają, ujścia gruczołów udrażniają, skóra się oczyszcza, a produkcja sebum zostaje ograniczona. 
  • Witaminy: A, B2, B6, D czy cynk - zdrowa dieta to podstawa, warto zadbać, aby znalazły się w niej witaminy, które pozytywnie wpływają na stan skóry.

Dlaczego warto postawić na domowe sposoby?

Skuteczne na trądzik młodzieńczy domowe sposoby pozwolą Ci samodzielnie zadbać o swoją cerę. Powyższe propozycje mają dobroczynne oraz łagodne działanie, a do tego są łatwe i szybkie w przygotowaniu - doskonale sobie z nimi poradzisz. Jaki więc będzie Twój nowy sposób na trądzik młodzieńczy?

Wstecz