
Czy wiesz, że na trądzik grudkowy mogą pomóc domowe sposoby? Nie zastąpią one specjalistycznego leczenia, ale mogą okazać się skutecznym wsparciem. Odpowiednia higiena, pielęgnacja, a także zastosowanie produktów, które często mamy w kuchni, mogą sprawić, że zmiany trądzikowe staną się mniej widoczne. Zatem, jak o skórę z trądzikiem grudkowym zadbać w domu?
Jak powstaje trądzik grudkowy?
Przyczyną powstawania trądziku grudkowego jest przede wszystkim wzmożona praca gruczołów łojowych, będąca następstwem zaburzeń hormonalnych. Dodatkowo tym, co powoduje trądzik, jest także nadmierny stres oraz nieodpowiednia pielęgnacja skóry twarzy. Najczęściej trądzik grudkowy występuje w okresie dojrzewania, ale pojawia się także u dorosłych - częściej u kobiet. Objawia się zmianami skórnymi w postaci zaskórników, grudek, krostek czy guzków. Optymalnie skuteczną metodą leczenia trądziku grudkowego jest leczenie farmakologiczne, które uzupełnić mogą domowe sposoby.
Trądzik grudkowy i domowe sposoby na walkę ze zmianami skórnymi
Na trądzik grudkowy mogą pomóc domowe sposoby z zakresu pielęgnacji, a także zmiana stylu życia.
- Oczyszczaj twarz - oczyszczanie z łoju oraz martwego naskórka to podstawa higieny i pielęgnacji skóry. Warto wybierać delikatne kosmetyki o działaniu przeciwłojotokowym, przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i przede wszystkim przeznaczone do skóry trądzikowej. Jeśli chcesz wykonać peeling, wybierz ten enzymatyczny - inne, działające zbyt agresywnie, mogą zaostrzyć zmiany trądzikowe.
- Pamiętaj o tonizowaniu - stosowanie toników pozwala przywrócić skórze naturalne pH. Można sięgnąć po gotowe toniki lub wykonać tonik domowy, na przykład rozpuszczając żel aloesowy w wodzie.
- Postaw na maseczki domowe - za działające na trądzik grudkowy domowe sposoby uznaje się także maski, przygotowywane na bazie różnych składników, na przykład drożdży piekarniczych i wody.
- Stosuj domowe pasty na wypryski - pastę można sporządzić poprzez zmieszanie na przykład kurkumy z olejem kokosowym czy cynamonu z miodem. Nakłada się ją punktowo, bezpośrednio na wypryski i pozostawia na noc.
- Nie wyciskaj pryszczy - wyciskanie nie pomoże pozbyć się zmian trądzikowych, przeciwnie - sprzyja rozprzestrzenianiu się bakterii na powierzchni twarzy, a dodatkowo może przyczyniać się do powstawania blizn.
- Zadbaj o dietę - zdrowa, zbilansowana dieta dostarczy do organizmu niezbędnych witamin i minerałów, wspomagających jego prawidłowe funkcjonowanie, ale także pozwoli ograniczyć spożywanie produktów, które sprzyjają powstawaniu zmian trądzikowych. Warto więc częściej sięgać po owoce i warzywa, a ograniczyć żywność przetworzoną, kakao, ostre przyprawy, słone i słodkie przekąski, alkohol. Słodzone napoje, mocną, czarną herbatę czy kawę warto natomiast zastąpić oczyszczającymi herbatkami ziołowymi, takimi jak bratek czy pokrzywa.